Üye OlÜye GirişiVideo Yükle
ANA SAYFA  VİDEOLAR  KANALLAR  MÜZİK  TV
ESKİŞEHİR - ATAÇ: UCUBE SERGİSİNDEKİ RESİMLERİ İNTERNET SİTESİNDE GÖRDÜM
1438
kez izlendi

6 önce 0
ESKİŞEHİR'de Başbakan'ın "Ucube" diyerek Kars'taki heykelinin yıkılmasını istediği heykeltıraş Mehmet Aksoy'a destek vermek amacıyla açılan "Ucube-Ebucu" adlı karma sergide yer alan cami mahyasına konulan 'Ucube' yazısı ile türbanlı bir kadın üzerine çizili sutyen resmi tepki çekti. CHP'li Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, serginin açılışına katıldığını, işlerinin yoğunluğu nedeniyle seriyi gezmediğini, tepki çeken resimleri internet sitesinde gördüğünü söyleyerek, "Ben de resmi gördükten sonra sanata sonsuz saygım olmasına rağmen böyle bir resmin sanat adına kabul edilebilir olmadığına açıkça inanmaktayım" dedi.

Alınan bilgilere göre yaklaşık 100 eserin yer aldığı Ucube-Ebucu adlı karma sergi 9 Nisan 2011 tarihinde heykeltıraş Mehmet Aksoy ile Kültür eski Bakanı Ercan Karakaş, CHP'li Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın da katıldığı törende açıldı. Tepebaşı Belediyesi hizmet binasının girişindeki salonda açılan sergi 22 Nisan 2011 tarihine kadar izleyicilere açık tutuldu.

MAHYAYA 'UCUBE' YAZISI

Sergide bir caminin iki minaresinin arasındaki mahyaya "Ucube" yazısı konulması ile tesettürlü bir kadının giysisinin üzerine sutyen çizilmesi tepki ile karşılandı. Tepki çeken resimler bazı internet sitelerinde de yer alarak eleştirildi.

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, belediye hizmet binasındaki sergiyi kendilerinin düzenlemediğini söyledi. Ataç, "Belediyemize ait olan resim galerisi ve kültür merkezindeki salonlarımız okullara, sivil toplum örgütlerine vs. kişilere kullanımları için tahsis edilmektedir. Bu karma resim sergisi de Belediyemizce Ankara'dan gelen bir akademisyene (daha önce de bu salonda sergi açan) tahsis edilmiştir" dedi.

Karma serginin açılışına kendisinin de katıldığını belirten Ataç, ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle sergiyi gezmediğini söyledi. Ataç, "Sergide yer alan çok sayıdaki resimleri konuklarım nedeniyle izleme fırsatım olmadı. O gün sadece salona konuklarla birlikte girdim ve işim nedeniyle hemen ayrıldım, resimlerin içeriğini bilmiyordum. Sanatçı Mehmet Aksoy'un kendisine destek amacıyla açılan bu sergiyi ziyaret etmek istediği için kendisine eşlik edilmiştir" diye konuştu.

İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİNE AŞIRI SAYGI GÖSTEREN KİŞİYİM

Kendisinin camiye ve inanç özgürlüklerine aşırı saygı gösteren bir kişi olduğunu ifade eden belediye başkanı Ataç, tepki çeken resimleri internet sitesinde gördüğünü söyleyerek şunları kaydetti:

" Hiçbir zaman da dinsel inançlara karşı olmadım. Tüm Eskişehir'de yaşayanlar bunu bilir. Belediyemizin camilere ve okullara yaptığı hizmetler tüm Eskişehirlilerce takdir edilmektedir. Adı geçen resmi, internet sitesinde gördüm. Bu resmi onaylamak mümkün değildir. Ben de resmi gördükten sonra sanata sonsuz saygım olmasına rağmen böyle bir resmin sanat adına kabul edilebilir olmadığına açıkça inanmaktayım. Nitekim sergi, haberlerinin yayınlanmasından önce sona erdirilmiştir. Belediye Başkanı olarak bir kez daha kamuoyuna şunu açıklamakta fayda görüyorum. İnançlara saygı göstermek hepimizin görevidir. Bu bir karalama kampanyasıdır. Belediyemizin başarıları bazı grupları rahatsız etmektedir. Eskişehir kamuoyu dini inançlar konusundaki hassasiyetimizi de çok iyi bilmektedir. Belediyemizce hiç ilgisi olmayan bir konuda taraflı ve kasıtlı haberleri yayınlayanları ve yaymak isteyenleri bu nedenle kınıyoruz."
Haber-Kamera:Kemal ATLAN-ESKİŞEHİR,(DHA)
(Tür: Yurt)
Anahtar kelimeler
eskişehir - ataç ucube sergisindeki resimleri internet sitesinde gördüm
En Popüler Yorumlar
Tüm Yorumlar
EN ÇOK İZLENENLER
The Cranberries - Zombie
Loss - Söz Ver
Loss - Söz Ver120439 izlenme
EN ÇOK PAYLAŞILANLAR
Pek Yakında - Fragman
Erkin Koray - Sevince
Erkin Koray - Sevince100419 izlenme