Üye OlÜye GirişiVideo Yükle
ANA SAYFA  VİDEOLAR  KANALLAR  MÜZİK  TV
GELİBOLU-DUMLUPINAR DENİZALTISI ŞEHİTLERİ ANILDI
2553
kez izlendi

6 önce 0
Çanakkale Boğazı'nda Nara Burnu önlerinde 58 yıl önce İsveç bandıralı Naboland şilebi ile çarpışarak batan Dumlupınar Denizaltısı ile Refah Gemisi ve Atılay Denizaltısı facialarında şehit düşen 247 denizci, Gelibolu'daki Dumlupınar Denizaltı Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Feneraltı Mevkii'ndeki Şehit Denizaltıcılar Anıtı'nda düzenlenen tören Saygı Duruşu, Saygı Atışı ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Denizaltı Sevenler Derneği Gelibolu Şube Başkanı Kemal Dalgıç, ôBugün Gelibolu'da ulusal tarihimizde önemli bir yer kaplayan ve günümüze kadar unutulmadan gelen Refah Gemisi ile Atılay ve Dumlupınar Denizaltı şehitlerinin bizlerde yarattığı gururu ve acının unutulmaz hatırasını tekrar anımsamak üzere bir denizci kenti olan Gelibolu'da bu şehitlerimiz adına yaptırılan Dumlupınar Denizaltı Anıtı önünde toplanmış bulunuyoruz" dedi.

Denizaltı Sevenler Derneği Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet Sebahattin Ertürk'ün, ôŞehitlerimiz bizlere bu kutsal vatan toprakları üzerindeki bağımsız yaşama hakkını armağan etmişlerdirö şeklinde konuştuğu tören Denizci Andının okunmasıyla devam etti.

Denizaltı Sevenler Derneği Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet Sebahattin Ertürk, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Raif Akbaş ile Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu'na birer şilt verdi. Törene katılanlar daha sonra şehitler anısına denize çelenk bıraktı. 81 denizciye mezar olan Dumlupınar Denizaltısı'ndan sağ kurtulan ve törene katılan Hüseyin İnkayı duygulu anlar yaşadı.

DUMLUPINAR DENİZALTI NASIL BATTI

Dumlupınar Denizaltısı, 1953 yılında 3 Nisan'ı 4 Nisan'a bağlayan gece NATO tatbikatından dönerken, Çanakkale Boğazı'nda Nara ile Bigalı arasında kalan bölgede, gece saat 02.00 sıralarında, İsveç bandıralı Nabolant isimli şileple çarpıştı. Kazanın ardından mürettebattan 5 kişi bölgede bulunan gümrük botuyla kurtarılırken, yara alan denizaltı kısa sürede sulara gömüldü. Dumlupınar denizaltısının battığı haberinin alınmasının ardından bölgeye intikal eden yetkililer, sabaha karşı 06.40 sıralarında denizaltının su sathına doğru olan kısmında bir telefon şamandırası gördü. Denizaltının Kumandanı Albay Zeki Adanır, bu telefon aracılığı ile mürettebatıyla bağlantı kurmayı başardı. Denizaltının kıç torpido dairesinde bulunan Selami Çavuş, bulunduğu yerde kendisiyle birlikte 22 kişinin hayatta olduğunu belirterek, oksijenin gittikçe azaldığını söyledi. Çavuş, oksijenin azaldığı dakikalarda içeride bulunan diğer Mehmetçikler'in dua ve ezan okuduklarını ifade etti. Saat 13.30'u gösterdiği sırada, denizaltıda bulunanlarla son kez telefon irtibatı kuran yetkililer, Selami Çavuş'un ôVatan sağ olsunö sözlerinden sonra denizaltıyla bir daha irtibat sağlayamadı.

Haber- kamera: Doğan ZELOVA /GELİBOLU, (DHA)
Anahtar kelimeler
gelibolu-dumlupınar denizaltısı şehitleri anıldı
En Popüler Yorumlar
Tüm Yorumlar
EN ÇOK İZLENENLER
The Cranberries - Zombie
Loss - Söz Ver
Loss - Söz Ver120333 izlenme
EN ÇOK PAYLAŞILANLAR
Pek Yakında - Fragman
Erkin Koray - Sevince
Erkin Koray - Sevince100290 izlenme