Üye OlÜye GirişiVideo Yükle
ANA SAYFA  VİDEOLAR  KANALLAR  MÜZİK  TV
KÜTAHYA - BÜYÜK DEPREMDE HALK SOKAKTAYDI
4259
kez izlendi

6 önce 0
Simav'da saat 23.15'te meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremden önce saat 22.59'da 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu sarsıntının ardından halk evlerini terkedip sokağa çıktığı için büyük deprem sırasında dışardaydı. Bu da can kaybı ve yaralı sayısının az olmasını sağladı.
HALK FUTBOL SAHASINDA TOPLANDI
Simav ilçe merkezinde depremin ardından panik uzun süre devam etti. Elektriklerin kesik olduğu ilçede halk belediye araçlarıyla futbol sahasında toplandı. Burada toplananların ihtiyaçlarının karşılanması için çalışma başlatıldı. Bazı kişiler ise araçlarında beklemeyi tercih etti.
Depremin merkez üssünün ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Simav Vadisi olmasının, daha büyük yıkımı engellediği belirtildi.
Bölgede daha önce kaydedilen 25 önemli depremin büyüklüğünün 5'i geçmediğini belirten uzmanlar, bu geceki 5.9'luk depremin bugüne kadar meydana gelen en büyük deprem olduğunu söyledi. Orta ölçekte hasar beklediklerini kaydeden uzmanlar, bu depremin Marmara depremiyle ilişkilendirilemeyeceğini söyledi.
ÇEVRE İLÇELERDE DE HALK SOKAKTA
Kütahya'nın merkez üssü Simav'ın yanı sıra komşu ilçeleri Gediz, Şaphane ve Pazarlar'da da halk sokaklara döküldü. Gediz İlçe Emniyet Müdürlüğü, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını, panik ve korku nedeniyle 10-15 kişinin Gediz Devlet Hastanesi'ne başvurduğunu bildirdi. Binalarda önemli bir hasar meydana gelmezken, vatandaşların geceyi sokakta bekleyerek geçirdiği öğrenildi.
Şaphane İlçe Emniyet Müdürlüğü, bazı binalarda hasarlar olduğunu, camların kırıldığını korku ve baygınlık nedeniyle hastaneye başvurduğunu söyledi.
Pazarlar İlçesi'nde de benzer şekilde halk sokağa döküldü. Pazarlar İlçe Emniyet Müdürlüğü, büyük çaplı bir hasar meydana gelmediğini, bazı eski yapıların duvarlarında çatlaklar olduğunu belirtti. Korku ve baygınlık nedeniyle Devlet Hastanesi'ne başvuranlar olduğu kaydedildi. Simav-Pazarlar arası 25 kilometre olduğu için depremin birebir hissedildiği ve emniyet müdürlüğünün vatandaşlardan evlere girmemesini istediği belirtildi.
Bu arada Kütahya'nın merkeze bağlı Gümüş Köyü yakınlarında siyanürlü suyun bulunduğu atık barajının tehlike oluşturduğu Eti Gümüş Tesisleri'nde depremle birlikte sızıntı olup olmadığının saptanması için bir ekip gönderildi.
SİMAV(Kütahya)(DHA)
Anahtar kelimeler
kütahya deprem sokak
En Popüler Yorumlar
Tüm Yorumlar
EN ÇOK İZLENENLER
The Cranberries - Zombie
Loss - Söz Ver
Loss - Söz Ver120339 izlenme
EN ÇOK PAYLAŞILANLAR
Pek Yakında - Fragman
Erkin Koray - Sevince
Erkin Koray - Sevince100297 izlenme